Navigation Menu+

Diskusie a aktivizmus

Tento rok si v sobotnom programe predstavíme Igora Hanečáka z Popradu – ArtHa, bardejovskú Baštu sme už u nás mali, ale stojí za to odprezentovať ich nové projekty. Bardejov podporí aj skvelý lokálny projekt s názvom Kandeláber. Teším sa, že prijali pozvanie Adri s Mišom, ktorí spolu stopom precestovali od Ohňovej zeme až po Aljašku, taktiež hrajú interaktívnu hru Wondare, ktorú si isto zamilujete. Odborníci z o.z. Valal ukážu, ako postaviť slamený dom. Skejťáci zo Zvolena so svojím o.z. LowCost sú sympoši a ozvali sa sami, tak jasné, že prídu. A samozrejme, naše stálice: VLK, Kvíz s Miškou, čitáreň, Klub – bazár, lukosteľba, MusicLab, spoločenské hry, neopakovateľná cykloprehliadka s Ďurom, niečo fajné prinesú ľudkovia z Food not Bombs. Tento rok opäť dojde Dizajn na kolesách a Deckovisko bude mať vlastný stejDŽ, na ktorom vystúpi jedinečný Erik Sikora.

Jááj, je toho veľa a čitáreň opäť sľubuje aj čítačku, len ešte furt nevieme nič bližšie 😀 Jedno je isté, nudiť sa ani počas dňa nebudete a oplatí sa prespať alebo prísť už od rána (od jedenástej).

Monika

Čo ťa čaká?

 

Z Ohňovej zeme na Aljašku

Adri a Mišo prešli z juhu Argentíny a Chile až hore na Aljašku stopom. Budú o tom rozprávať vo štvrtok večer na zahrievacej párty.

KVÍZ s MIŠKOU

Ostrieľaná kvízmajsterka Miška už niekoľko rokov úspešne organizuje kvízy v Košiciach (dokonca aj na amfiteátri). U nás odštartuje sobotný program o 12:00. Príďte si potrápiť ranné alkomozočky.

ArtHa

“Všetko sa to začalo nápadom umiestniť do starého a neupraveného podchodu nedaľeko vlakovej stanice v Poprade niekoľko tlačených grafík projektov “ArtHa” a “KnowThem?” ako pokus priniesť do tohto miesta trochu kultúry. Prvotné očakávanie bolo jasné, práce hneď niekto zničí, a tak bolo v pláne ich neustále dopĺňať, až kým si na ne ľudia nevzniknú. Na prekvapenie autora však ničenie neprišlo. Nápad sa páčil ľuďom každej vekovej kategórie i skupiny a mohlo sa tak v udalostiach pokračovať ďalej.” Takto opisuje začiatky Igor Hanečák, ktorý sa v rodnom Poprade venuje projektom spájajúcim kreativitu, dobročinnosť, vzdelávanie a spoluprácu v rôznych formách. U nás predstaví svoje projekty.. Viac info o týpkovi tu:  http://artha.sk/

Bašta – Bardejov

Kultúrno-komunitné centrum BAŠTA v Bardejove miestni aktívni ľudia oživujú rôznorodými kultúrnymi a komunitnými aktivitami.

Hrubá bašta je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola postavená v 15. storočí, predstavovala delovú parkánovú baštu a spolu s Malou baštou (postavenou v 17. stor.), slúžiacou ako sklad streliva, boli najúčinnejším obranným prvkom mesta.

Od 90. rokov bol tento 5 podlažný objekt s podkrovím a pivnicou dlhodobo nevyužívaný a opustený. Po rokovaniach so zástupcami miesta sa občianskemu združeniu Different podarilo v roku 2012 získať Hrubú baštu do prenájmu na 10 rokov.

Postupne sa začali pridávať ďalší aktívni Bardejovčania – OZ Kandelaber, Cech architektov, miestni umelci a neformálne iniciatívy. Cieľom aktivistov je oživenie výnimočných priestorov a ich sprístupnenie širokej verejnosti. Postupnými krokmi plánujú vytvoriť kultúrno – komunitné centrum BAŠTA, v ktorom by pod jednou strechou mohli všetci fungovať. Viac info: http://bastakulturcentrum.sk/

OZ Kandelaber

Hlavným poslaním Bardejovčanov je, podľa ich slov, tvorba a realizácia preventívno-invazívnych opatrení zameraných na elimináciu kultúrneho, ekonomického, spoločenského, inteligenčného a demografického úpadku v regióne. Viac info.: http://www.kandelaber.sk/

Valal

Východoslovenské združenie Valal báda a prezentuje kultúrny svojráz najvýchodnejších končín Slovenska. Na Skapal pes feste v sobotu predstavia unikátny fenomén miestneho ľudového staviteľstva, tzv. Amerikánske domy našich prastarých rodičov. V prednáške spoznáme charakteristické znaky, materiály a prvky týchto efektných obydlí, ktorých stavebné a výtvarné kvality a kultúrne súvislosti si zaslúžia našu pozornosť.

 

Dizajnéri na kolesách

Unikátny kultúrny a sociálny počin, ktorý presahuje hranice grafického dizajnu. Na svojich výjazdoch do obcí v rámci Slovenska študenti dizajnu vylepšujú staré a vymýšľajú nové riešenia vizuálnej komunikácie, ktoré nachádzajú. Zameriavajú sa na neziskové, dobročinné a verejnoprospešné projekty. V rámci sobotného denného budú robiť workshopy, ktoré nechceš vynechať.

https://dizajnnakolesach.squarespace.com/

FANTÓMOV PÍSACÍ STROJ

Už ti niekto napísal báseň? Len TY, Julka a písací stroj.  V sobotu poobede príde Julka Šimková a voľnou improvizáciou ti vytvorí báseň na mieru. Budete sa na seba pozerať, rozprávať. Pohodka a ťukanie stroja v pozadí, to chceš. Originálnu performance si nenechaj ujsť. Dobré, nie? 🙂

VLK

Vlkov máme u nás každoročne. Sú vzácni, pretože, na rozdiel od ostatných (mama, otec, šéf, deti…), od každého chcú, nech robia NIČ. Lesoochranárske zoskupenie VLK je občianske združenie, ktorého cieľom je zachovanie prirodzených lesov.
Jeho činnosť je založená na štyroch programoch:

– Zachraňujeme lesy
– Zachraňujeme dravce
– GAIA – náš domov (terénný seminár)
– Vydavateľstvo ABIES