Navigation Menu+

Fajront

Úprimný punk z Bystrice. Neviem, že prečo u nás na nevznikla ešte punkakustická verzia ničoho. Teda pokiaľ viem… V strede majú Dášu, Cascabell, čo u nás hrali a týchto sme ešte nemali. Sú srandovní, aj keď mi chvíľku trvalo identifikovať humor a spomenúť si na Macháčka z výšky.

Ono to bolo tak, že som lepil náš plagát na Toiku na Ffude toho roku, kde sme boli dohodnutí s Rúbaniskom na rozhovore. Keďže som prišiel neskoro a nestihol som ani prednášku Priamej akcie, ani košický Food not bombs, nič… neviem dokončiť vetu.
Tak z toiky vyšla holka a že:
– „Skapal pes fest, jasné to poznám“ (klasická veta na  prekrytie toho, že názov je síce zábavný a znie dajak podvedome podozrivo, ale nič o tom vlastne neviem.) „To máte už ktorý ročník? Dru.. PIATY??? A to kde je Trebišov, jasné, to je pri Revú.. Žil… Až ZA Košicami? 50 kilometrov? Tak to je riadny východ. Vidno, že som mala z geografie trojku. A to máte šesť kapiel?“
Priniesol som druhú polku plagátu (je to vlastne A3ka rozdelená stredom po dlhej strane, teda to vychádza na 55 centov za jeden, celkom dobré ne?)
– „Čože??? Ttoto všetko? A čo tam bude?“
– Tak reku Slovinci, Poľaci, Česi, Rus s Maďarom, Austrálčan a Švédi, kopec diskusii, workshopy, filmy a od Vás z Bistrici bude Fajront.
„FAJRONT? Šak oni sú tu vôľakďě pobehúvajú. Niekde zočila som ich, lež ňeviem sa rozpomänúť (hej, viem, že tak nehovoria, ale ten stredoslovenský akcent je mega. Jak z predminulého storočia, alebo keď sme sa rozprávali so Sašom Paljenkašom zo slovenskej časti Srbska, ale on viac po východňarsky ťahá. „Pôjďěmě ich pohľadať.“ Po dajakom čase na mňa Eliška zakričala, ešte že sa nebolo kde stratiť tak riadne, výhoda malých festivalov, že „Tu sú“
ukazujúc (kokos, tá stredoslovenčina more!) na zazipsovaný stan, ktorý nejavil známky života. „Héééj… keď nejebete, tak poďte spraviť s Viktorom rozhovor!“ (toto je už autentické bez prikrášlení). Stan sa rozzipsoval. Vyliezli z neho dve farebné a strapaté bytosti, ktoré ovládali našu materčinu: „Čo ti jebe?“

To je všetko. Zvyšok si pozrite vo videu. Usmievam sa doteraz keď počúvam čo hovoria. A hej, ešte úprimná radosť a vrúcne podurpínske objatie aké môže dať len pankáč pankáču som zažil, keď som oznámil, že sa u nás bude čapovať pivo z Bystrici.

(ak vás takéto trápne príbehy nebavia, tak ste tento posledné  dva odstavce mali preskočiť, som zabudol upozorniť.)