Navigation Menu+

Gonsofus (video)

Poviem Vám rovno: Pohoda 2015 ma nezaujala. Bral som to ako regečko, ktoré z nejakého dôvodu nášmu Martinovi „odpálilo dekel“ v Michalovskom !Freedome, tak reku, že neuškodí, aj taký žáner sa nám na Skapal pes hodí, bude to čilík. Potom som si vypočul súčasnejšie veci, a napokon aj nový počin Warszawa a náš včerajší rozhovor dostal nový rozmer. Tanečnejšie, temnejšie, veľkomestskejšie, hej, skôr toto, ako latinoreggae z minulosti. Viac klub ako pláž, aj keď si na brutalveľa koncertoch zahrali na teraskách aj kluboch, plážach aj festivaloch. Nejde o to obložiť sa klávesmi a padmi a do loopera si napchať všetko, čo nájdete v skúšobni, ale zvládnuť to s noblesou a tak, aby groovový základ, ktorý sa točí dokolečka dokola nezabil poslucháčov po štvrtej otočke. Šak aj naväčší frajer v škôlke sa na kolotoči skôr, či neskôr pogrcal.

S loopovaním to vie byť hocikedy problematické – veci sa nabaľujujú postupne, potom pauza, soličko a davaj nazad do tej istej slučky zo začiatku. Na prvý pohľad: vau, ono to hrá samé; potom: aha, chápem; ďalej: šak chápem, ale chce to zmenu, chlapci; keď príde zmena – super; keď nie, tak si želáme koniec, alebo nás zachráni spásonosná myšlienka: „Poď het, teraz bude pri stánku málo ľudí!“.

Priniesol Gábor z Komárna budapeštiansky štýl Korai Öröm a Másfelu? Sú tam triphopové tanečnosti z britských ostrovov, alebo dídžej sety Thoma Yorka? Alebo snaď módny návrat ku syňtákom z osemdesiatych a vykrádačka Jean Michel Jarre? Alebo snáď? (sory, ale nemohol som si pomôcť)  Alebo čo sa na nich nalepilo z turné po USA a Európe západnej a severovýchodnej? Alebo snáď všetko z toho? Warszawa naznačuje, že z latinskoamericko-karibského štýlu na EP Sueño 2013, sa cez fúziu štýlov  z albumu Taking Shape 2015 v roku 2017 posunuli. A sľubujú, že ten posun bude počuť a vidieť aj na Skapal pes feste.

Teda sa pokojne započúvajte do opakovačiek a v Trebišove sa nebojte prísť dopredu popozerať všetkú tú techniku po ktorej skáču, búchajú, dýchajú do nej, brnkajú… To, že sa Gábor a Saša tešia sa dozviete aj z prvej časti nášho rozhovoru, ktorý sme absolvovali v bratislavskej tmavej a ozvenovej pivnici (áno, je to ospravedlnenie z mojej strany, znie a vyzerá to jak to vyzerá, občas DIY znamená aj to, že to proste dojekazíš, no… tak sory)