Navigation Menu+

Hog Wash

Hog Wash nejakým spôsobom to vedia spraviť tak, že pochopíš a hneď keď sa zasmeješ vlastne zistíš, že obaja – autor aj ty – viete, že pointu ti servírujú forštou rovno do čela, ale nevieš čo s tým máš spraviť, lebo obeťou sme napokon stále aj tak my – autor, ty a ja. Témou je vzťah mocných a slabých – teda bohatých a chudobných – teda pracujúcich a vlastniacich. Reagujú na naše a ich politické ambície, ako sa opájame debatami o politických stranách, ako si súčasné spoločenské javy vysvetľujeme pomocou logiky začiatku modernej doby (myslím tým dobu, kedy prišli továrne, nie Instagram), reagujú na náboženstvá – staré aj tie nové – konzumerizmus, vieru v nekonečný ekonomický rast, slobodu výberu formy vykorisťovania, politikárčenie strán, nacionalizmus…

Ale pozor! Všetko v ironických narážkach:

„Ideovo vychádzame z oslavy vládnuceho systému a poukazujeme na jeho úspechy v reálnom živote ľudí.“

Teda ak pri jednom plagáte stráviš aj 15minút, je to v poriadku. Nájsť podstatu je krásne, oplatí sa neponáhľať sa za ďalším plagátom len preto, že je úplneže parádny.

Neviem či „slovenský Banksy“ som niekde počul, alebo sa poďme tváriť, že je to prvykrát spomenuté v tomto texte. Hej, slovo slovenský by bola blbosť, lebo slovo národ je blbosť sama osebe, lebo nebývajú na slovensku a nevenujú sa slovenským reáliám (dokonca neváhajú vytvoriť dve verzie toho istého plagátu, aby kontext lepšie sedel pre slovenské, české, či rakúske politické prostredie…) V každom prípade na druhej časti prirovnania ostávam. (šak si kukni ich intervenciu na najhipsterskejšej akcii v Bratislave a nesmej sa! 🙂 ). Týmto sa chcem poďakovať Priamej akcii (budú mať prezentáciu v sobotu), že urobila ich výstavu v bardejovskej Bašte, na ktorej sme sa stretli. Potom ešte raz na UAFA cupe (bude prezentácia aj o futbalovom klube, ktorý bude vlastniť komunita) v Trenčíne, kde sme síce proti sebe nehrali, ale dohodli sme, že v výstavou ich plagátov otvoríme šiesty ročník Skapal pes festu.

Keď chceš stihnúť vernisáž, príď v piatok 31. augusta. Bude vnútri a bude otvorená len cca dve hodinky. Do vnútra sa už potom nebude dať dostať, kvôli organizačným veciam.