Navigation Menu+

Rubanisko

Hudobné zoskupenie mladých ľudí, ktoré vzniklo s cieľom využiť rock and rollovú muziku k vyjadreniu svojho životného postoja. Aký životný postoj badať za rytmikou a textami týchto mladíkov z Turca? Určite aj časté návštevy a dokonca ekonomická migrácia do západných krajín (Praha) členov zoskupenia Rúbanisko má vplyv na ich tvorbu. Cítiť to môžeme v rovnomennom albume „Nihil Blues“.

Skladba Nič sa neoplatí dokazuje skleslosť na duchu a stratu radosti zo života. Ničota, zúfalosť a apatia vyjadrená v skladbe Ajdonker (I don`t care – Nezáleží mi, resp. Nestáram sa – Angličtina) je v príkrom rozpore s angažovanosťou kompozície Vám musí jebať, čo len umocňuje stratenosť a názorovú nevyhranenosť mládeže, z posledných síl volajúcej po zmysle života, ktorá v hojných počtoch navštevuje ich bujaré a slabo osvetlené večierky po rôznych kútoch Československa.

Ich frontman (predný muž – anglický jazyk), ktorý si zvolil ženské meno sa stal akýmsi hlasom tejto generácie. Názov Rúbanisko tiež neevokuje nič pozitívne. Či už máme na mysli vyrúbanú lesnú plochu, alebo sídlisko v Lučenci. Krast, hardkór, či pank – to sú len niektoré z odnoží rokenrolu – hudby, ktorá vznikla v špinavých kluboch v polovici minulého storočia. Skreslenými tónmi gitár a rázne rýchlymi rytmami nás nútia položiť si otázky o budúcnosti našej spoločnosti: Kde končí slepá ulica do ktorej sa pustili? Kedy a v čom sme ako ľudstvo zlyhali? Akú máme budúcnosť pri takejto prítomnosti? Nenachádza už snáď mládež ideály, pre ktoré sa oplatí žiť a zomierať? Skutočne je všetko napiču, kurva, jebal to pes?! Fest.

Nechajme teda priestor na vyjadrenie hudobnej formácii Rúbanisko:

„nič nie je isté, jedine smrť 
z prachu do prachu, na padrť 
všetko je márne, život je prd 
zlá nočná mora, nihil a srd “

Sobota 18:30