Navigation Menu+

Sistem erorr (video)

hudba k čítaniu

Ak tomu nerozumieš, nevieš to vysvetliť jednoducho. Priamy a jasný odkaz prešovčanov si v našich končinách našiel isté miesto a ak by existovala punková scéna v Prešove, točila by sa aj okolo nich. Keďže Slovenský Seattle sa dlhé roky javí skôr ako mumifikovaná relikvia v mauzóleu prešovskej tlače než úctu vzbudzujúci fenomén, musíme ich pôsobenie zaradiť do širšieho (ale stále mikro) regiónu, kde sto kilometrov štvorcových na trase Humenné, Svidník, Stropkov, Bardejov, Prešov, Spišská, Košice, Trebišov, Michalovce tvorí množinu. V týchto rozmeroch už fakt môžeme hovoriť o kultúre ako ju definuje sociológia, či história: spoločné územie, spoločné zvyky, tradície cestovať do dvoch hodín na koncert, ktorý hocikedy trvá štvrtinu celkovej cesty, spoločný jazyk, spoločné historky a (medzi)mestské legendy. Interurban legends 🙂 .

A hlavne spoločné názory. Myslím si, že toto bola a je motivácia Sistemu. Upozorňovať na to, že je v ňom chyba, či dve r. Antifašizmus, antielitárstvo, morálka, sociálne témy, jasné – zase politika. A dostávame sa do pokryteckého kruhu „ja politiku neriešim“ verzus „nie som rasista, ale…“. Narážame na punkáčov, ktorí vlastne punkový lifestyle používajú na zakrývanie svojich homofóbnych názorov. Narážame na ich deklarovaný odpor k politickým témam, ale svojim konaním dokazujú sympatie ku krajnej pravici. Narážame na to, že sú chvíle, kedy treba zaujať postoj. Aj cez osobné témy, cez spomienky, až intímnu lyriku, v ktorej cítiť hnev k nespravodlivosti a krivde. Aj sociálnej, aj politickej, ale aj takej, v ktorej sa ocitávame každý deň. Taký je Sistem erorr – jednoduchý a priamy.

Hudobne vychádza zo stálic deväťdesiatych a sami hovoria, že zahraničné veci až tak nevplývali na ich tvobu. Kalifornský hadrkorpunk sa k nám prosto dostal cez Prahu a Bratislavu, no… Prirovnať ich k wannabe Rozporu by bolo ale dosť nepresné. Aj keď kapelu by to asi aj potešilo.

Na Skapal pes feste zahrajú v piatok večer.

Viac vecí z prvej ruky si pozrite v rozhovore. Fakt veľmi príjemný rozhovor, hoci sme zatiaľ vynechať historku o kopaní si vlastnej skúšobne v Šariši a obložení (pozor!) chladničkami. Zvyšok rozhovoru zverejníme tu na jeseň.